News

2017
17 mars- Kafé Ruija, Skibotn Norge kl 19.00
18 mars- Halti Kulturscen, Storslett Norge kl 19.00
19 mars- Vertshuset Skarven, Tromsö Norge kl 20.00
21 mars- : Mørkhålla-Vinterfestuka, Narvik Norge kl 21.00
22 mars- Kiruna- Malmfältens Folkhögskola kl 19.00
23 mars- Erkheikki- Folkets hus kl 19.00
8 april- Särkimukka-Kangos kl 19.00
15 juli- Kipparifestivalen- Börselv, Norge kl 17.00
5 augusti- Urkult- Näsåker, Stora scen kl 15.00

2016
6 februari-Jokkmokks marknad-Club Àja, kl 20.00
12 mars- KvääniÄänii og JORD- Halti Kulturscene,Storslett Norge kl 19
27 juli-Musik i Stadsparken- Luleå kl 12.00

14 september-Folkets-hus, Skaulo-Puoltikasvaara kl 19.00
15 september-Folkets-hus, Hakkas kl 19.00
16 september-Restaurang Kallkällan, Sävast kl 19.00
17 september-Folkets-hus, Gunnarsbyn kl 19.00
23 september-Skogsgården, Böle kl 19.00
27 september-Föreningslokalen, Murjek kl 18.00
28 september-Laponiaporten, Porjus kl 19.00
29 september-Bygdegården, Mattila(Haparanda) kl 19.00
30 september-Folkets hus, Överkalix kl 19.00
2 oktober-Älvgården, Tårrajaur kl 15.00

18 november- Röda Kvarn, Övertorneå


2015
8 mars- ICEHOTEL-Harvest Festival, Jukkasjärvi
26 april- JORD möter kören Gränsklang- Folkets hus, Haparanda kl 16.00
29 maj- Kulturnatta- Galleriascenen, Kalix kl 19.00
30 maj- Konsert för fred- Lillan, Luleå kl 16-19 (16.50)
25-26 juni- Jutajaiset 2015, Rovaniemi- Finland
30 september- JORD möter Gällivare körer- Kyrkan, Gällivare kl 19.00
7 oktober- JORD möter elever från Kulturs.- F-hus, Kalix kl 19.00
12 november- Eric Sahlström Institutet, Tobo kl 19.00
13 november- Enåkers bygdegård kl 19.00
14 november- Finska föreningens lokal, Österbybruk kl 17.00
15 november- Godtemplargården, Gunsta kl 16.00
17 november- Fröshults bygdegård kl 19.00
18 november- Caféet Fridegårdsteatern, Bålsta kl 19.00
19 november- Ordenshuset, Bodarna Skutskär kl 19.00
2o november- Gredelbykyrkan, Knivsta kl 19.00
21 november- Pitefolk 2015, Studio Acusticum, Piteå kl 19.00

2014
4 februari- Folkets hus, Älmhult kl 19.00
5 februari- Grand, Ljungby kl 19.00
6 februari- Kulturhuset, Markaryd kl 19.00
8 februari- Midvinterton, Olofström
9 februari- Församlingshemmet, Åseda kl 16.00
www.musikisyd.se
11 februari- Sundsvalls teater, Sundsvall kl 19.00
12 februari- Forskarcentrum, Ramsele kl 19.00
13 februari- Finlandsinstitutet, Stockholm kl 20.00
14 februari- Folkets hus, Surahammar kl 19.00
15 februari- Teater Forum, Köping kl 16.00
21 februari- folk&världsmusikgalan 2014, Umeå
22 februari- Umefolk 2014, Umeå kl 01.00
11 maj- JORD möter Sista minuten kören- Folkets hus, Övertorneå kl 18.00
26 juli- Äkäslompolo- Finland kl 20.30(finsk tid)
7 augusti- 5 FOLK FESTIVAL- Hesselby slott, Stockholm kl 18.00
15-21 november- turnè: Norrbottensmusiken.se
15 november- Tre Tallar, Saittarova kl 17.00
21 november- Kulturens hus, Luleå kl 19.00

2013
22 februari- Umefolk- Freja, Umeå kl 22.00
21 mars- Oulun Musiikkijuhlat- Oulu, Finland
24 april- JORD möter Kirunakörer-Folkets hus, Kiruna kl 19.00
22 september- JORD möter Gälliv. kulturskolas kör- Allhelgonakyrkan, Malmberget kl 18.00
28 september-Kaggen och Bengt-Ola stipendiekonsert- Folkets hus, Pajala kl 13.00

2012
28 januari- Näringslivsgalan 2012, Övertorneå
24 februari- Glödgalej- Folkerts hus, Haparanda kl 19.00
www.haparandateaterforening.nu
31 mars- Folk & Världsmusikgalan- Malmö konserthus kl 20.00
3 maj- JORD möter Kalixkörer- Folkets hus, Kalix kl 18.00
16 juni- Spelmansstämman, Gammelstad kl 13.55
4 augusti- Stora Nolia, Piteå, Utescenen kl 12.00 & 15.00
17 augusti- Storfjord, Norge
13-14 september- Barentsmässa- Saariselkä, Finland
17 september- Lunchkonsert på Kulturens hus, Luleå kl 12.00
3 oktober- Kalix, Folkets hus kl 19.30
15-19 oktober- skolturnè via Kultur i Troms, Nordnorge
16 oktober- Lenvik kommune Finnsnes kulturhus kl 19.00
27- 30 november- skolturnè i Pajala kommun
27 november- Tärendö folkets hus kl 19.00
29 november- Pajala folkets hus kl 19.00

2011
2 mars - Soppteater Norrbottens teatern Luleå kl 12
2 april - Jord/Huskören Kulturens hus Luleå kl 12-15
7 maj - Releasekonsert på Kulturens hus Luleå kl 19
13 maj - Teaterstudio Lederman Stockholm kl 19
21 maj- Kulturnatta Stadsbiblioteket Umeå kl 19.30
5 juni- Baaskifestivalen-Kvaenangen, Norge
6 juni- Storslett- skolkonsert, Norge
7 juni- Olderdalen- skol/kvällskonsert, Norge
25 juni- Meänfestivaali- Erkheikki
1 juli- Jutajaiset- Rovaniemi, Finland
2 juli- Sommelo-Kuhmo, Finland
23 juli- Kippari-Börselv, Norge
5 augusti- Svensktoppen nästa 2011 Norrbotten, Luleå
5-6 augusti- Jukkasjärvi
13 augusti- Kalottspel-Rundhaug, Norge
10 december- Nightfestival, Korpilombolo kl 20.00